Wymagania Adampol SA
Autotransporter
Dokumentacja
Wymagania poszczególnych marek samochodów
Procedury placu
Informacje transportowe

Instrukcja – Bezpieczna jazda samochodem ciężarowym

1. Uważaj na martwe pole. To ten obszar wokół samochodu ciężarowego, którego kierowca ciężarówki nie widzi ani bezpośrednio, ani przy użyciu lusterek. W tej stosunkowo niewielkiej strefie nie można dostrzec pieszych, rowerzystów, samochodów osobowych czy innych obiektów uczestniczących w ruchu bądź znajdujących się na drodze.

2. Nie zajeżdżaj drogi innym uczestnikom ruchu. Ciężarówki potrzebują niemal dwukrotnie większego miejsca do hamowania, a wjeżdżając tuż przed, nie naraża się własne bezpieczeństwo.

3. Nie wyprzedzaj skręcających pojazdów. Ciężarówki potrzebują w czasie skrętu więcej miejsca. Należy jechać za nimi, aż skończą wykonywać dany manewr.

4. Uwaga! Na zjeździe ciężarówki mogą rozwinąć o wiele większą prędkość niż zaprogramowany jest ogranicznik prędkości. W celu wyhamowania używaj retardera.

5. Wyprzedzaj ostrożnie. Przed wyprzedzaniem kierowca powinien trzymać odstęp od innego pojazdu, a powrót na swój pas zaleca się dopiero po ujrzeniu obu przednich reflektorów w lusterku pojazdu wyprzedzanego.

6. Włączone światła w nocy. Wyłączaj światła drogowe przed zakrętem, przed wzniesieniem lub w przypadku dojeżdżania do jadącego przed nim pojazdu. Samochody ciężarowe mają większe lusterka, które mocno odbijają światło reflektorów i oślepiają kierowcę.

7. Manewr cofania oraz wjazdu w wąskie miejsca parkingowe . Podczas cofania stosuj regułę: Wyjdź z pojazdu i rozejrzyj się. Zajmie ci to kilka sekund, a pozwoli uniknąć wypadków. Gdy to możliwe zapewnij sobie pomoc drugiej osoby.

8. Zapinaj pasy bezpieczeństwa!  Zapięte pasy zwiększają dziesięciokrotnie szansę przeżycia wypadku drogowego.

9. Rozpraszanie się podczas jazdy. Korzystanie z telefonów, picie, jedzenie, obsługiwanie radia lub przestawianie nawigacji powoduje 80 procentowy wzrost ryzyka wypadków.

10. Wysiadanie z samochodu ciężarowego. Wysiadać należy przodem do ciężarówki, a na schodkach wymagane są 3 punkty podparcia. Na drodze publicznej należy założyć kamizelkę odblaskową. Przed wyjściem z samochodu ciężarowego upewnij się że nic nie nadjeżdża!

11. Zachowanie na drodze w przypadku spotkań z dzikimi zwierzętami. Przejeżdżając drogą, przy której znajduje się znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami, należy zachować ostrożność, uważać na pobocza drogi oraz dostosować prędkość do warunków otoczenia.

12. Zachowaj bezpieczną odległości przed jadącym pojazdem.  Przepisy w Polsce określają bezpieczną odległość jako połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Nie dotyczy to manewru wyprzedzania.

Zachowanie bezpiecznej odległości pozwoli na znacznie szybszą
reakcję kierowcy w przypadku np. nagłego hamowania lub
uniknięcia ryzyka najechania na tył innego pojazdu.

13. Zmęczenie kierowcy – „mikrodrzemka” Zmęczenie jest powodem aż 30% wszystkich wypadków drogowych. Jednym z najniebezpieczniejszych następstw zmęczenia kierowcy jest tak zwany mikro sen, czyli krótki, płytki sen, który trwa od jednej do nawet 30 sekund. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu należy:

  • przestrzegać wypoczynków dobowych i dziennych.
  • W przypadku odczuwania zmęczenia natychmiast zjechać na najbliższy parking i zatrzymać pojazd w celu odpoczynku.

Aktualizacja dnia: 16.02.2024