Wymagania Adampol SA
Autotransporter
Dokumentacja
Wymagania poszczególnych marek samochodów
Procedury placu
Informacje transportowe

Wymagania FCA – CALIBRO

Procedura sprawdzania samochodów (CALIBRO)

 1. Kontrola ma się odbywać z odległości od 0 do 1,5 metra od pojazdu. Osoba przeprowadzająca kontrolę może dotykać pojazdu tylko i wyłącznie w celu zweryfikowania uszkodzeń stwierdzonych podczas kontroli wzrokowej.
 1. Podczas kontroli  dopuszczalne jest schylanie się celem sprawdzenia zderzaka przedniego oraz tylnego.
 1. Podczas kontroli dozwolone jest schylenie się w celu sprawdzenia progów samochodu. W przypadku pojazdów elektrycznych przeprowadzenie kontroli przy pomocy lusterek teleskopowych jest obowiązkowe w celu kontroli baterii umieszczonej pod podwoziem.
 1. RYSA będzie uznana za szkodę transportową tylko jeśli jest wyczuwalna pod paznokciem.
 2. WGNIECENIE będzie uznane za szkodę transportową jeśli jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi na elementach blaszanych oraz plastikowych.
 3. W przypadku występowania folii / pokrowca zabezpieczającego nadwozie:
  • folia lub pokrowiec nie mogą być usunięte, chyba że strony podejrzewają uszkodzenia pod zabezpieczeniami (całkowite/częściowe uszkodzenie/usunięcie folii/pokrowca),
  • niewielkie uszkodzenia (stopień uszkodzenia do wielkości 3 cm) niewidoczne pod nieuszkodzoną folią/pokrowcem, po jej usunięciu nie są traktowane jako szkody transportowe
 1. W przypadku felg i/lub kołpaków, w których środkowa część jest wypukła i odstaje, uszkodzenia wykryte w tym obszarze należy traktować jako uszkodzenia transportowe.
 1. Kontrola drzwi/bagażnika

Jeśli naklejka „Do not open” jest umieszczona na drzwiach pasażerów i bagażnika należy postępować wg poniższego schematu:

 • Plomba nienaruszona: pozostawić drzwi/ bagażnik zamknięty, nie przerywać plomby (nie jest wymagane kontrolowanie obszarów pod plombami).
 • Przerwana plomba: wymagane jest skontrolowanie obszarów pod plombami w celu stwierdzenia obecności potencjalnych szkód transportowych lub braku elementów.
 1. Kontrola wyposażenia w bagażniku (sprawdzenie w przypadku braku/zerwania naklejki „Do not open”)

Podczas kontroli należy sprawdzić, jakie elementy są wymienione na naklejce COC (lista wyposażenia) naklejonym na szybę lewych tylnych drzwi. W przypadku gdy w kontrolowanym obszarze znajduje się zaplombowana „Torebka z luźnymi elementami”, należy skontrolować stan torebki i wypisać szkodę transportową jedynie w przypadku gdy brakuje torebki lub jest ona otwarta/ uszkodzona.

 1. W MIEJSCU ROZŁADUNKU NIE WOLNO POKAZYWAĆ OTRZYMANYCH WCZEŚNIEJ RAPORTÓW SZKODOWYCH !!!
 2. PODPISANIE KAŻDEGO RAPORTU SZKODOWEGO JEST RÓWNOZNACZNE Z PRZYJĘCIEM ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SZKODĘ PRZEZ KIEROWCĘ!!!
 3. W przypadku sporu pomiędzy zdającym i odbierającym dotyczącego uszkodzenia, kierowca powinien skontaktować się z Astrea. Po rozmowie z Astrea kierowca otrzymuje Service Code, który zostanie wpisany w protokole szkodowym przez pracownika placu.

Numery telefoniczne ASTREA:

Godziny pracy: 8:30 – 12:30, 14:00 – 18:00

+39 010 23597 851 – język polski

+39 010 23597 740 – język angielski

+39 010 23597 813 – język niemiecki

00 800 391 12 44 – Astrea w Polsce

Raport szkodowy z miejsca załadunku należy obowiązkowo dostarczyć do Adampol S.A. w ciągu 7 dni!!! Po upływie tego terminu odpowiedzialność za szkodę ponosi KIEROWCA!!!

Pełna procedura Calibro od FCA do pobrania w formacie PDF:


Aktualizacja: 30-03-2023